Török, magyar, svéd édességek és más finomságok, amiknek senki nem tud ellenállni...

2012. szeptember 29., szombat

Toszkán paradicsomleves - Jamie után szabadon


Lassan véget fog érni a friss, hazai paradicsom szenzonja Magyarországon is (ha pedig már Stockholmban leszek, ott esélytelen lesz jóízű importált paradicsomot venni), ezért mindenképpen el akartam még készíteni ezt a melengető (de nyáron langyosan is ehető) toszkán paradicsomlevest. A recept Jamie Olivertől származik, én kicsit változtattam rajta, pl. a kenyeret kihagytam belőle.

Hozzávalók:
0,5 kg paradicsom
2-3 gerezd fokhagyma
0,5 csokor bazsalikom (kb. 10-12 nagyobb levél)
0,5 l jó minőségű paradicsomlé
só, bors
olíva olaj


1. A paradicsomot meghámozom, cikkekre vágom és egy hőálló tálba teszem. A fokhagymát megpucolom, vékony szeletekre vágom, a bazsalikomleveleket is megmosom, felaprítom, majd mindezt a paradicsomra szórom és leöntöm olíva olajjak. 180-200°C-os sütőőben kb. 15 percig párolom, így sokkal intenzívebbek lesznek az ízek.

2. Ha kész, a paradicsomot egy lábasba átszedem, ráöntöm a paradicsomszószt, +1 dl vizet, sózom, borsozom, majd lassú tűzön 5-10 perc alatt összefőzöm. Jamie ugyan nem írta, de én botmixerrel összeturmixultam kicsit, így sokkal homogénabb lett a leves. Aki így kicsit sűrűnek találja, öntsön még rá vizet.

Meleg nyári napokon, de különösen hűvős őszi-téli estéken igazán melengető vacsora lehet.

Read More

2012. szeptember 28., péntek

Szilvás linzertorta 2.0 - ezúttal lédús ringlószilvával (recept újraírva)



Ma vettem észre,hogy eltűnt a Baklavaria magyar változatáról a ringlószilvás pitémről készült post :( Nem tudom, mi történt, hogy valamikor én kattintottam -e rá és véletlenül töröltem, vagy a technika ördöge fogott ki rajtam. Még szerencse, hogy külön vezetem a magyar és angol blogomat, így pikkpakk átmásolom ide (kicsit persze át kell írni, mert az eredetit még a madridi hétvége előtt írtam). Minden jó, ha a vége jó...:)

Aznap, amikor eredetileg postoltam ezt a bejegyzést, 5.30-kor keltem, hogy megsüssem az egyik kolléganőm búcsúztatójára és hogy bepakoljak, mert délután repültem Madridba.
Először nem terveztem sütni az utazás előtti nap este, mert nem lett volna rá időm, de útban hazafelé megláttam a lakásunkhoz közeli zöldségesnél, ami rendszerint este 8 órakor zár, este 9-kor még nyitva volt. Ezt égi jelnek tekintettem!! Szerencsére volt ringlószilvájuk is (én csak ezt a szilvafajtát tekintem igazi szilvának: szuper lédús, így a süti se lesz száraz tőle) Yes!!

Ugyanazt a receptet használtam, amit a múltkor, de ebben a szilva sokkal finomabb.

Délig dolgoztam, majd rohantam haza, felkaptam a kézipoggyászomat és repültem is a reptérre.


ITT olvashatjátok a madridi hétvégénk élményeit. OLLLAAAA!!!
Read More

Országos Étterem Hét: 3 fogás = 3.300 Ft

2012. október 15-20. között rendezik meg 3. alkalommal a Dining City szervezésében az Étterem Hét nevű rendezvényt, ezúttal az éttermek listáját kiterjesztve néhány vidéki nagyvárosra is.

A programsorozathoz megközelítőleg 100 "TOP étterem" csatlakozott Budapestről és több vidéki nagyvárosból (Székesfehérvár, Győr, Szombathely, Nagykanizsa, Pécs, Eger, Miskolc, Debrecen és a Balaton környéke). Különlegessége a rendezvénynek, hogy egységes, 3.300 Ft-os áron (ami tartalmazza a szervízdíjat is) lehet 3 fogásos ebédet vagy vacsorát elfogyasztani. Mivel a listán vannak igen népszerű és közkedvelt éttermek is, így a fenti ár egész barátinak tekinthető.  

A több külföldi helyszín után Magyarországon is egyre népszerűbb program szervezőinek célja - összhangban az eredeti amerikai ötlettel - az, hogy a minőségi vendéglátást közelebb hozzák az emberekhez és mindenkinek lehetősége legyen megtapasztalni a minőségi gasztronómia érzését. 

Időpont: 2012. október 15-21.

Ebéd/Vacsora ára: 3.300 Ft (szervízdíjjal)

Foglalás: asztalt kizárólag interneten, a program honlapján lehet ITT

Szerintem az ötlet kiváló! Néhány étterem menüajánlatát megsasoltam, vannak nagyon ígéretesnek tűnő fogások a menüsorokon. Mivel korlátozott számban vannak szabad asztalok, aki biztosra szeretne menni, érdemes már most kattintani, végignézni a menüsorokat és mihamarabb asztalt foglalni!

Read More

2012. szeptember 27., csütörtök

Enyém volt a nap receptje kedden a Miner Gasztro portálon!!


Képzeljétek, a Török húsos börek receptemet választotta a nap receptjének kedden a Miner Gasztro gyűjtőportál!! Köszönöm Gasztro Miner, nagyon jól esett, hogy engem választottatok!! :) 

Remélem minél többen kipróbálják, hiszen nagyon egyszerű, gyors, könnyű étel és nem mellékesen hiperszupermennyeienfinom (igen, így egyben :))

Aki nem olvasta még a receptet, IDE kattintson, de nagyon gyorsan!!

Jól indul ez a csütörtök! 
Read More

2012. szeptember 25., kedd

Török húsos cigaretta börek - Kıymalı Sigara Böregi


Mielőtt hoznám a legújabb török receptemet, szeretnék mindenkit kicsit jobban beavatni a török börek világába.

Börek
börek eredete sok más tradicionális török étel mellett az Ottomán Birodalom idejére nyúlik vissza. Amerre csak az ottománok vándoroltak és letelepedtek, ételeiket az azóta eltelt évszázadok során továbbra is készítik a helyiek, sőt új ételekhez is adtak inspirációt. A tészta-alapú ételek a török konyhában máig nagyon meghatározóak, rendkívül változatosak és sokféle készítési technikájuk létezik.

Könnyen nyomon követhetjük a törökök útját a történelemben, ha megnézzük, hol esznek ma is böreket, vagy ahhoz hasonló ételeket. A börek szó a "börbör" szóból ered, ami takarót, beburkolást, beborítást jelent és ma is igen elterjedt egészen a Kaukázusoktól a Balkánig. Habár a nyugati konyháknak rengeteg fantasztikus süteménye és péksüteménye van, ritkán találunk a börekhez hasonló terméket.

Ottomán források szerint különösen a 15-16. században kezdődött el a börek diverzifikációja, ebből az időszakból sok új recept származik.

Hagyományosan nagy tepsikben készítik, amelyet aztán sütés után vágnak apró szeletekre. A nagy tepsikben készített és felszolgált börek az ottomán ünnepek fontos szórakoztató elemének számított. Ezzel szemben ma már kisebb adagokban készítik. A börek egyik sajátossága, hogy a teteje mindig meg van szórva szezámmaggal. A börek, amelyet sokan burek-ként ismernek, sütőben vagy olajban sült tészta, vékony, réteges tésztából készül, közismert nevén yufka tésztából. Manapság leggyakrabban sajttal töltik, főként fetával, beyaz peynir-rel (speciális török krémfehérsajt - sós fehér sajt, amelyet pasztőrizálatlan juhtejből készítenek - vagy kaşar-ral - közepesen kemény halványsárga sajt, szintén pasztőrizálatlan vegyes juhtej és kecsketejből előállítva). A sajt mellett nagyon népszerűek a darált hússal és a zöldségekkel töltött börekek is.

Az ottomán források szerint egykoron édes verziója is nagyon népszerű volt, ma már azonban inkább a sós börek az elterjedt.


Török húsos cigaretta börek, azaz Kıymalı Sigara Böreği

Na jó, beismerem a neve nincs összhangban a kinézetével, ez most nem úgy néz ki, mint az igazi sigara börek, de a Simit nevű reggelizőhelyen Istanbulban így árulják és az íze kárpótol a látványért. :)

Hozzávalók:
1 csomag yufka tészta (ennek hiányában réteslap)
1 tojás
2 evőkanál joghurt
1/2 csésze olíva olaj
2-3 evőkanál szezámmag (én most lenmagot használtam)

A töltelékhez:
40 dkg darált marhahús
1 kis fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 kávéskanál fahéj
3 teáskanál oregánó
fél csokor petrezselyem (apróra vágva)
só, bors ízlés szerint
olíva olaj

1. A töltelékhez felvágjuk apróra a hagymákat, a petrezselymet. A vöröshagymát üvegesre pároljuk olíva olajon, majd hozzáadjuk a fokhagymást, a darált húst és megfűszerezzük a fahéjjal, oregánóval, sóval, borssal.  Ha készen van a töltelékünk, félretesszük és hagyjuk kicsit hűlni.

2. Egy kis edényben keverjük össze a joghurtot, tojást, olíva olajat. Ezt a keveréket fogjuk használni majd a réteslapok megkenéséhez, benedvesítéséhez.

3. A börek megtöltéséhez vegyünk magunk elé egy lapot úgy, hogy a hosszabbik oldala legyen felénk fordítva. A tészta bal oldalát finoman megkenjük a tojásos keverékkel, majd a tészta jobb részét ráhajtjuk. Az így félbehajtott réteslap tetejét is megkenjük a tojással, majd 2-3 evőkanál tölteléket helyezzünk kb. 2 cm-re a tészta szélétől úgy, hogy a töltelék két oldalán is maradjon 1-2 cm. Hajtsd rá a töltelékre a tészta rövidebbik oldalát, majd oldalról is, és kezd el óvatosan felcsavarni.

4. A felcsavart böreket sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük egymás mellé. Sütés előtt még megkenjük mindegyik egy kis tojással, megszórjuk szezámmaggal, majd 180°C-ra előmelegített sütőben kb. 20-25 perc alatt aranybarnára sütjük őket.

A legjobb langyosan, de másnap reggelire is megteszi....ha marad :)
Read More

Gasztroprogramok, amelyek még hátravannak 2012-ben

Az alábbiakban összegyűjtöttem azokat a gasztro programokat, amelyeket szerintem semmiképpen nem szabad kihagyni még az év hátralévő részében. Igaz a többségük már a késő őszbe és a télbe nyúlik, de én már elkezdtem hangolódni erre az időszakra (főleg, hogy az elmúlt héten olyan őszies idő volt), így szerintem nem korai már most megemlíteni őket. Ezúttal elsősorban a budapesti rendezvényeket vettem sorra, mert a stockholmi költőzésem miatt én idén úgyse jutok el szerintem egyik vidéki programra se.

Íme az én kis listám:

2012. október 4-7. Budavári Pálinka- és Kolbászfesztivál - vendég: Mexikó

Idén 6. alkalommal rendezik meg a Budai Várban a Budavári Pálinka- és kolbászfesztivált, amelynek idén vendége Mexikó és nemzeti itala, a tequila, valamint tradicionális ételei lesznek.

Kiállítók
      - 25 pálinkafőzde (Békési Pálinkaház, Gyulai Pálinka Manufaktúra, Hírös  
        Kecskeméti Pálinka, Bezerics, Villányi Pálinka, Ördögi Pálinka és még sokan mások)
      - 10 kolbászkészítő (Kincses Kamra, Húspatika, Csöppentő, Árpás László Húsüzem, Pick stb.)
      - Egyéb (chocoMe, DiVino, Gastro Design Bazár, Nagykőrösi Sajtok, stb.)

Belépőjegy
     - napijegy 2.000 Ft (amely tartalmaz egy kóstolópoharat)
     - bérlet 5.500 Ft (szintén csak egy kóstoló poharat tartalmaz)

Nyitvatartás: csütörtök-péntek: 14:00-02:00, szombat-vasárnap: 12:00-02:00


2012. október 19-22. Csabai Kolbászfesztivál (Békéscsaba)

Békéscsabai lányként természetesen az elsők között érzem kötelességemnek ajánlani a csabai kolbászfesztivált. Az 1997-ben meghirdetett első fesztivál óta idén 16. alkalommal kerül megrendezésre Békéscsabán a mára országszerte, sőt Európa-szerte népszerű fesztiválsorozat. A fesztiválon a hagyományos disznóvágás bemutató és a kolbászkészítő verseny mellett állandó programelem a népművészeti, kézműves kiállítás, az élelmiszeripari és mezőgazdasági, valamint turisztikai kiállítás és vásár, a csabai kolbászok vására és felállításra kerül évek óta a Csaba Gyöngye Borsátor is. Esténként koncerteket tartanak, idén fellép többek között Malek Andrea, Gringo Sztar Zenekar Geszti Péterrel, Magna Cum Laude, Quimby és a Budapest Bár.

Belépőjegy: 800 Ft
Nyitvatartás: péntek-vasárnap: 10:00-02:00, hétfő: 10:00-20:00
Helyszín: Békéscsaba, Városi Sportcsarnok


2012. november 9-11. Márton napi Borfesztivál (Budapest)

Idén 2. alkalommal rendezik a Gellért Szállóban a Márton napi Borfesztivált. Idén közel 100 standnál fog étel- és borkóstolás folyni a Gellért Hotel összes rendezvénytermében. A Gellért Fürdőcsarnokban bort, pálinkát, mangalicát, kézműves sajtokat és a Gellért mesterszakácsának ételeit lehet majd megkóstolni. 

Minden este 19 órától előadásokat hallhatunk többek között Szántó András gasztronómustól, Alkonyi László borszakírótól  a Tokaji borvidékről, Váncsa István publicista és szakácskönyvírótól és láthatjuk Mautner Zsófi gasztroblogger fűszerbemutatóját is.

20 órától koncertekkel várják a vendégeket.

Ez biztos nem egy tömegrendezvény lesz idén sem, de aki teheti, mindenképp menjen el.

Belépőjegy:
       - felnőtt: 2.990 Ft (amely tartalmaz 1000 Ft értékű kóstolójegyet, 1 db kóstolópoharat és a 
                     fesztiválon, koncerteken való részvételt)
       - diákjegy: 1.990 Ft (amely tartalmaz 500 Ft értékű kóstolójegyet, 1 db kóstolópoharat és a 
                     fesztiválon, koncerteken való részvételt)
Nyitvatartás: pénteken: 17:00-23:00, szombaton: 12:00-23:00, vasárnap: 12:00-15:00
Helyszín: Gellért Hotel
További részletekhttp://www.borfesztivalgellert.hu/


2012. november 16. - december 24. Budapesti Karácsonyi Vásár (Budapest)

Idén már november közepétől hangolódhatunk a karácsonyi ünnepekre. Az idei 14. alkalommal megrendezésre kerülő Budapesti Karácsonyi Vásáron a hagyományos kézműves kiállítás és vásár mellett minden évben tradicionális gasztronómiai kínálattal várják a szervezők a látogatókat. Idén is lehetőség lesz megkóstolni a hagyományos magyar ételek mellett a népszerű kürtőskalácsot, forralt bort, amelyek átmelengetik az embert a hideg téli napokon. Idén is lesz egy vendégországa a fesztiválnak, amelynek a tradicionális ételeit-italait bárki megkóstolhatja. Egyelőre nem tettek közzé a szervezők minden részletet, azonban fontosnak tartottam, hogy ne feledkezzünk meg idén se ezen adventi hangulatú eseményről. Részletekkel jövök később, addig is mindenki írja fel a naptárjába!

Belépőjegy: nincs
Nyitvatartás: minden nap 10:00-20:00 (december 24-én 14 óráig van nyitva)
Helyszín: Budapest, Vörösmarty tér


2012. november 28-29. Magyarországi Újbor és Sajt Fesztivál (Budapest)

A fesztiválon a borkülönlegességek mellett különleges kézműves sajtokat is lehet kóstolni, illetve a Magyar Pékszövetség is tart termékbemutatót és kóstolót.

Belépőjegy: 2.000 Ft (amely tartalmaz egy kóstolójegyet és belépést biztosít a Mezőgazdasági  
                               Múzeumba)
Nyitvatartás: minden nap 10:00-18:00
Helyszín: Budapest, Vajdahunyadvár, Magyar Mezőgazdasági Múzeum


Read More

2012. szeptember 24., hétfő

Briós - kávézó teszt



Szombaton délutánra találkát beszéltünk meg Annával. Egy új helyet akartunk kipróbálni, ahol lehet kávézni, teázni, netalántán még sütit is árulnak. :) Anna akadt rá a Briósra, amit még indulás előtt én is lecsekkoltam a neten. A honlapjuk fejlesztés alatt áll, viszont van naprakész facebook oldaluk, ami szerintem teljesen elegendő is lenne, ha  elérhető lenne rajta az étlapjuk-itallapjuk is. 

A röptében elolvasott kommentek alapján, kecsegtető délután elé néztünk, mivel nagyon jó kritikákat olvastunk róluk. "Családias hangulatú", "mosolygós pincérek" (és TÉNYLEG!!:)), "isteni lekvárok". A Dining Guide 2010-es listáján a 2. helyen szerepelnek a gyerekbarát kávézók között, és 9. helyen a reggelizőhelyek között.

Mivel elég őszies idő volt, ugyan még kint ültünk le a teraszon (pléddel bebugyolálva magunkat), teát rendeltünk 1-1 pite kíséretében. Mivel nagy süteményszakértők vagyunk mindketten Annával, inkább bementünk, hogy közelebbről is megszemléljük a süteményfelhozatalt. A kedves pincérfiú elsorolta a pultban található süteményeket, amelyek közül a belga csokitortájukat és az almás pitéjüket ajánlotta különösen a figyelmünkbe. De volt ott flódni (teljesen meglepődtek és le voltak nyűgözve, amikor megemlítettem, hogy utánaolvastunk a helynek és tudtam, hogy Raj Rácheltől szállítják a flódnit és a rugelachot), Eszterházy szelet új köntösbe csomagolva, sajttorta, ischler, saját készítésű kuglóf a hétvégi nagymama menühöz (meg állítólag készítenek még házi brownie-t is, de az már akkorra sajnos elfogyott).

Végül én mentateát választottam almás pitével, Anna csereszenye teát szilvás pitével. 

Almás pite
A teát kis kancsóban hozták ki, így kb. 3-4 kis csésze is kifutotta belőle. Elfelejtettük azonban megkérdezni, milyen márkájú teát szervíroztak fel, de mindkettő nagyon finom volt, nemcsak olyan aromával ízesített, ahogy sok helyen szokás sajnos.

A piték egyforma tésztából készültek, csak a töltelék volt más. Finom omlós volt a tésztájuk, házias jellegű, a tölteléket szerintem vagy zselésítővel, vagy pudinggal állították össze, de mindenesetre finom volt nagyon, kellemesen fahéjas, nem túl édes, nem volt mű, így teljesen jól passzolt a teával együtt ehhez az őszi délutánhoz.

Szilvás pite
Fizetéskor még beszélgettünk kicsit a pincér sráccal, honnan rendelik a lekvárokat, milyen menüik vannak. Majd egyszer csak arra kaptuk fel a fejünket, hogy eltűnt a konyhában, majd egy tányérral a kezében tért vissza, amin volt két kis zöldséges, sajtos rétestekercs. Mikor kérdőn néztünk rá és pont azt akartam kérdezni, hogy az micsoda és rajta van-e az étlapon, azt mondta: "Most sütöttem, Nektek hoztam, kóstoljátok meg!" :) Ez igazán figyelmes volt. Nem tudjuk máig se, hogy ez most nekünk szólt, vagy minden vendéget meglepnek egy-egy ilyen finom langyos sós falatkával, mindenesetre minket megnyertek maguknak. Eldöntöttük Annával, hogy tuti vissza fogunk térni egy ebéd menüre valamelyik hétköznapi napon (ugyanis ebédmenüjük is van).

Összefoglalva tényleg kellemes délutánt töltöttünk a Briósban, a várakozásainknak teljesen megfelelt, sőt túl is teljesítette. Kedves volt a személyzet, kellemes a környezet és ami talán a legfontosabb finom sütiket és teákat kóstoltunk.

Elérhetősége:
Briós Kávézó
Cím: 1137 Budapest, Pozsonyi út 16.
Telefon: +36 1 789 6110
Nyitvatartás: minden nap 7:30 - 20:00
Read More

2012. szeptember 17., hétfő

Madridi hétvége - tapas, sangria, paella, flamenco

Madrid = nyár - szerelem - séta - Corral de la Moreira flamenco show - tapas - sangria - tortilla - paella - gazpacho - Mercado de San Miguel - Plaza Mayor - ¡Holaaaaa!!!
Sangriázás (Plaza san Andres)
Még nem mondtam, de imádunk utazni Mr. M-mel és elég sokat is repülünk össze-vissza a világban (szerintem nyitok is külön oldalt a blogon az utazásoknak szentelve, szerencsére van mit mesélni). A múlt héten business úton volt Madridban és kitaláltuk, hogy hétvégére kiruccanok én is és a hétvégét együtt töltjük Madridban. 

Szuper döntés volt, csodás hétvégén vagyunk túl. Igaz nem jutott mindenre idő, de nagyon élveztük a hétvége minden percét, a sétát Madrid szűk kis utcácskáin, a pihenést, azt hogy nem rohanunk sehova, ott eszünk, ahol megéhezünk, vagy csak leülünk egy sangriára valamelyik kis plaza-n. 

Kép sajnos nem mindenről készült, de íme egy kis ízelítő:

Patatas brava
Tortilla espanola
Szombat este a Don Ulpiano étteremben (Plaza de San Martin, 2 - 28013 Madrid, Tel: +34 91 523 95 73) vacsoráztunk. 2 fős paella mixet kértünk, amihez járt egy üveg bor is és emellé még mandulaszószos gombát is. Isteni finom volt minden. Mondom én, aki nem szereti a tengeri herkentyűket...úgyhogy ez nagy szó :)

A vacsora után szombat estére foglaltattunk asztalt a Corral de la Moreira-ba (Mr. M. lepett meg vele:). Ez a világ leghíresebb flamenco helye a világon, 1956-ban nyitotta meg kapuit. Itt láthatjuk élőben a világ legtehetségesebb és leghíresebb flamenco táncosait, énekeseit és gitárosait. Maga a helyszín is különleges. Madrid belvárosában, 5 perc sétára található a királyi palotától. A 18-19. századból származó dekoráció, az arab tartókövek és utcai lámpák az eredeti flamenco hangulatát idézik, így kicsit minket is visszaröpítenek a múltba. Fantasztikus, magával ragadó előadást láthattunk, mintha 5 perc lett volna a közel 2 órás előadás.


A "flamenco művészet katedrálisa"-ként is emlegetett helyen sok híresség  megfordult már a hosszú évek alatt (a hely honlapján megnézhetitek az impozáns listát), amelyet az étterem előterében kifüggesztett képek is bizonyítanak.


Betévedtünk egy szupermarketbe is. 
Ki látott már ilyen sárgadinnyét?




Belebotlottunk a világ legrégebbi éttermébe (Restaurante Botín) is
Palacio Real
Gran Vía
Palacio de Cibeles


Monumento a Cervantes
Torre de Madrid és Edificio España
Catedral de la Almudena (éjjel)

Read More

2012. szeptember 11., kedd

Vaníliás-gyümölcsös kosárkák


Tegnap este Ildi barátnőmmel ezeket a kis csodákat alkottuk! Én töltöttem a krémmel, Ildi dekorált! :)

A blogomon már sokféle linzertésztával találkozhattatok, kicsit mindegyik más volt, más volt bennük a liszt-vaj-cukor aránya, de ezúttal a klasszikus linzertészta arányokkal, azaz a 3:2:1 verzióval dolgoztunk. Természetesen nem maradhatott el ebből sem a kedvencem, a reszelt citromhéj. Nyamm!


Hozzávalók:
Tésztához:
30 dkg liszt
20 dkg vaj vagy margarin
10 dkg porcukor
1 tojás sárgája
1/2 citrom reszelt héja

Vaníliás krémhez:
1 csomag vaníliás pudingpor
4 dl tej
4-5 evőkanál porcukor
5 dkg vaj


1. Az omlós tésztát a szokásos módon begyúrjuk. Egy nagy tálban a lisztet a margarinnal elmorzsoljuk, majd hozzáadjuk a porcukrot, vaníliás cukrot, a tojássárgáját, belereszeljük a citrom héját és az egész tésztát gyorsan összedolgozzuk (egy kis joghurtot vagy tejfölt adhatunk hozzá, ha nem állna össze anélkül). Tegyük a hűtőbe pihenni egy órára, de legalább 30 percre. 

2. A sütőt melegítsük elő 200°C-ra, és készítsük elő a kosár sütőformákat, olajozzuk ki őket alaposan, nehogy beleragadjanak majd a kosarak. 

3. Nyújtsuk ki a tésztát és egy akkora kiszúróval, amekkora illik a kosárformákhoz (én boros poharat használtam), szaggassuk ki a tésztát, majd béleljük ki velük a kosárformákat. Az előmelegített sütőben kb. 15-20 perc alatt szépen megsülnek. Vegyük ki őket a sütőből és hagyjuk kihűlni.

4. Ezalatt készítsük el a vaníliás krémet. Ezúttal nem a klasszikus tojássárgájás verziót készítettem, hanem pudingosat, egy kis margarinnal fellazítva. A pudingport elkavarjuk a porcukorral, majd tejjel lassan felhígítva csomómentesre kavarjuk és sűrűre főzzük. Félretesszük hűlni, néha megkavarjuk, majd amikor már csak éppen langyos, hozzákavarjuk a margarint.

5. Ezzel a krémmel töltsük meg a kihűlt kosarakat és gyümölccsel díszítjük. 




Read More

2012. szeptember 9., vasárnap

Török töltött paprika - Etli Biber Dolması + egy kis török konyhatudomány

Szombaton a nagy Vásárcsarnokban sétálgatva a hétvégi menün gondolkoztam, amikor megláttam, hogy az egyik helyen gyönyörű kaliforniai paprikákat árulnak. Pont tökéletes méretűek a török töltött paprikához. Vettem is belőle gyorsan négyet. 


Dolma
A dolma török szó, ami "töltött"-et jelent, a dolmak igéből származik, amelynek jelentése "töltve van". A dolma szót töltött ételek megnevezésére használják, ez lehet zöldség, hal, hús, gyümölcs, de akár desszert is. 

A dolma tipikus tölteléke a rizs, darált hús, hagyma, paradicsom vagy paradicsomszósz, fenyőmag és mazsola (ha olíva olajba volt áztatva), olíva olaj, cukor, menta vagy kapor, só és bors. Fogyaszthatjuk mezeként, olíva olajban megsütve/megfőzve vagy meleg ételként is, darált hússal töltve.

A dolma szó használatát a Törökországgal szomszédos országok is átvették, dolmadaki Görögországban, t'olma Grúziában, tolma Örményországban, dolmeh perzsa területen, dolme az arab országokban, sarmi Bulgáriában, sarma Macedóniában, sarma, azaz töltött káposztaként ismert Magyarországon és Romániában.

Ha a dolma nem tartalmaz húst, sokszor yalancı dolma-nak hívják, ami hamisított dolma-t jelent.

A legnépszerűbb dolma ételek az alábbiak:

Zöldségek:
- Yaprak dolması vagy sarma - töltött szőlőlevél
- Biber dolması - töltött paprika (általában zöld vagy piros paprikával készítik)
- Kabak dolması - töltött cukkini, tök vagy sütőtök
- Kabak çiçeği dolması - töltött cukkinivirág
- Lahana dolması - töltött káposzta

A fentiek mellett a török konyhában készítenek még töltött paradicsomot, padlizsánt, póréhagymát, birsalmát és hagymát is.  

Halak és tengeri herkenytűk
Midye - töltött kagyló
Hamsi dolması - töltött ajóka (Fekete-tengerben élő halfajta, nagyon népszerű Istanbulban)
Uskumru dolması - töltött makréla

Desszertek
Kadayıf dolması - Ez az egyetlen török desszert, amit dolma-nak hívnak. (A linkre rákattintva láthatjátok hogy néz ki)

Na de térjünk vissza az én kis töltött paprikáimra, azaz az Etli biber dolması-ra. Az etli egyébként "húsos"-t jelent.


Hozzávalók:
4 db közepes méretű kaliforniai paprika (piros vagy zöld)

A töltelékhez:
20 dkg darált marhahús
1 kis vöröshagyma vagy 4 szál újhagyma (apróra vágva)
1/4 csésze apróra vágott petrezselyem
2 nagyobb vagy 4 kisebb paradicsom kikapart belseje
1/4 csésze rizs
olíva olaj
2-3 evőkanál víz
só, bors (ízlés szerint)

+ 1-2 evőkanál paradicsomsűrítmény összekavarva 3 evőkanál olíva olajjal és 2 dl vízzel

1. A paprikákat megmossuk, majd a tetejüket levágjuk, de ne dobjuk el, mivel vissza fogjuk tenni őket, miután megtöltöttük a paprikákat. Tisztítsuk meg a belsejüket a magoktól.

2. Melegítsük elő a sütőt 180°C-ra.

3. A töltelékhez keverjük össze a hozzávalókat egy kanállal vagy kicsit gyúrjuk át kézzel. A kész töltelékkel töltsük meg a paprikákat, de ne felülről ne nyomjuk bele túl erősen a tölteléket, csak finoman lapogassuk meg a kanállal. Végül tegyük vissza rájuk a "kalapjukat".

4. Egy nagy hőálló tálba fektessük el a paprikákat, majd öntsük a tálba melléjük a paradicsomos - olíva olajas - vizes mixet. Kb. 30-40 perc alatt félig lefedve készre sütjük. Ha a töltelékben a rizs megpuhult, biztosak lehetünk benne, hogy készen vannak a paprikák is.


Read More

2012. szeptember 8., szombat

Meggyes-túrós sülttorta

Amikor még otthon laktam Csabán gyakran jártunk át Gyulára, mindig betértünk a Kis Kézműves Cukrászdába, ahol a kedvencem a meggyes sülttorta volt. Kb. 15 éve fedeztük fel, amikor egyszer nyitási idő környékén tévedtünk be anyummal. Néztük a kínálatot, amikor a hátsó cukrászműhelyből kihozták a még langyos, finoman illatozó, porcukros tetejű túrótortát. Mivel mi nem szeretjük a habos-babos cukrászdai süteményeket (szerintem aki otthon házi süteményekhez szokott, le se menne a torkán), egyből lecsaptunk erre a kecsegtető háziasnak tűnő sütire. Annyira megszerettük, hogy kitaláltuk, hogy otthon megpróbáljuk mi is megsütni, nem lehet annyira bonyolult....annyiszor ettük már, hogy tudtuk, omlós linzertésztából áll az alja, kell hozzá meggy és egy vaníliás-túrós krém.

Néhány próbálkozás után megszületett a jelenlegi receptünk, hála anyunak!!

Adrienn névnapot ünnepeltünk tegnap a munkahelyen, így adta magát, hogy sütök valamit. Ezen a nyáron, amikor volt friss meggy, sajnos nem készítettem el azt a sütit, de ha éppen nincs is meggy-szezon, nyugodtan készítsük el, a meggybefőtt sem vesz el semmit az értékéből.

Mondanom se kell, 5 perc alatt elfogyott.


Hozzávalók:
A tésztához:
30 dkg liszt
20 dkg margarin
10 dkg porcukor
1 tojás sárgája
csipetnyi só
1/2 citrom reszelt héja

A túrókrémhez:
3 dl tej
1 csomag vaníliás pudingpor
15-20 dkg cukor
50 dkg túró
5 dkg margarin
10-20 g vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja
csipet só
1 tojás
1 evőkanál búzadara

+1 üveg meggybefőtt vagy 70 dkg friss meggy


A tészta elkészítése: A tészta hozzávalóit gyorsan sima, nyújtható tésztává gyúrjuk. A lisztet elmorzsoljuk a margarinnal, hozzáadjuk a porcukrot, a tojássárgáját, a citromhéjat és a sót és szép, ruganyos tésztává gyúrjuk. Cipóvá alakítjuk, majd letakarva 1 órára, de legalább 30 percre a hűtőbe tesszük. Pihentetés után a tésztát lisztezett felületen kinyújtjuk és gyümölcstorta-formába tesszük.

A tésztára 1 marék búzadarát szórunk, majd a meggybefőttet lecsepegtetve vagy friss meggyet eloszlatunk a tésztán, majd az alábbi krémet készítjük el és öntjük a meggyre.

A krém elkészítése: A pudingport elkeverjük a cukorral, majd folyamatosan hozzáöntve a tejet, csomómentesre elkeverjük. Folyamatos kevergetés mellett jó sűrű krémet főzünk, majd félretesszük és hagyjuk kihűlni. Ha éppen langyos, hozzákeverünk 5 dkg-nyi margarint

Amíg a puding hűl, a túrót elkavarjuk egy nagy tálban a vaníliás cukorral, citromhéjjal, sóval, 1 tojás sárgájával és a búzadarával. A kihűlt pudingot hozzákeverjük. Egy másik tálban felverjük a tojásfehérjét (ha van felesleges 1-2 további fehérje - pl. a tésztából kimaradt - akkor azt is beletesszük, annál könnyebb lesz a túrótöltelék), majd óvatosan ezt is hozzákeverjük a túrós-pudingos krémhez.

Az így elkészült krémet ráöntjük a meggyre, majd a 180°C-ra előmelegített sütőben addig sütjük, amíg úgy nem látjuk, hogy a túró megsült és a tészta teteje szép világos barnára nem sült.

Tálalás előtt egy kevés porcukorral még megszórjuk.

Read More

2012. szeptember 5., szerda

Almás pite, ahogy mi szeretjük

Minden családban van egy kedvenc, jól bevált almáspite recept. Vagy a nagymamáé, vagy az anyukáé, vagy az egyik ismerősé. Ez a mi kedvencünk. Meg azt hiszem, egy ideje 1-2 kollégámé is.

Valamikor időszámításunk előtt 2000-ben kaptuk anyu egyik munkatársától a receptet, egy kis fecnire volt sokáig leírva, amit valahogy mindig sikerült egy olyan biztos helyre eltennünk, hogy mindig órákba telt, mire újra megtaláltuk valamelyik szakácskönyvbe elrejtve. Tanulva a fentiekből, amióta Pesten vagyok, a legjobb barátnőmtől egyik névnapomra kapott kis csíkos receptes füzetbe van beleírva a "tuti almás recept". 


Anyunak reggel megmutattam a lenti képeket, hogy kikérjem a véleményét, amire csak annyit reagált: "Mindig mondom, hogy a Tied másabb, finomabb mint az enyém! Néha azért elégedett vagyok a sajátommal is, de mégis más mint a Tiéd. Nagyon jól néz ki, a tészta állaga  jó omlósnak tűnik. Egy baja van csak: hogy nem tudom megkóstolni! Ügyi vagy" :)

Hozzávalók:
25 dkg liszt (én ezúttal felesben csináltam 12,5 dkg finomliszt + 12,5 dkg zabpehelyliszt)
7 dkg zsír (vajjal is lehet, de nem lesz olyan omlós)
1 tojás
1/2 kis pohár tejföl (kb. 90 g)
1/2 csomag (5 g) sütőpor
1 csipet só
10 dkg cukor

Töltelékhez:
kb. 70 dkg alma
fahéj
10 g vaníliás cukor

+ búzadara
+ 1 tojás a kenéshez


1. Egy nagy tálban a lisztet összekavarom a sóval, porcukorral, belemorzsolom a zsírt, majd hozzáadom a tojást és a tejföllel jól gyúrható, nem túl kemény, nem túl lágy tésztává gyúrom. Egy órára a hűtőbe teszem pihenni.

2. A töltelékhez az almát meghámozom, lereszelem, fahéjjal és egy csomag vaníliás cukorral megszórom és állni hagyom, amíg a tészta is pihen.

3. A sütőt melegítsük elő 180°C-ra.

4. Ha a tésztát kivettük a hűtőből, osszuk ketté. Az egyik lapot nyújtsuk ki, helyezzük egy közepes méretű, sütőpapírral bélelt tepsibe. Szórjuk meg búzadarával (a búzadara ugyanis felszívja az alma levét és nem ázik el a tésztánk) és egyenletesen osszuk el rajta az almát. Kinyújtjuk a másik lapot is, rátesszük az almára. A tészta tetejét egy villával megszurkáljuk, majd megkenjük egy felvert tojással. 

5. Előmelegített sütőben addig sütöm (őszintén sose mérem, de kb. 20-30 perc), amíg szép barnára nem sül a süti teteje. Tálalás előtt porcukorral megszórjuk a tetejét.
Read More

2012. szeptember 4., kedd

Török töltött padlizsán - Karnıyarık

A hétvégén ismét török hangulatban voltam. Már majdnem egy hete nem készítettem semmilyen török ételt, kezdtek elvonási tüneteim lenni. 

Vasárnap én vállaltam az ebéd elkészítését. Ezt csak azért érdekes, mert amikor havonta egyszer hazamegyek Csabára, élvezem, hogy megint gyerek vagyok, anyu főz, így én kicsit pihenhetek. Péntekenként-szombatonként azonban mindig együtt szoktuk sütit sütni. Beszélgetünk és közben valami fantasztikus születik a sütőben. 


Visszatérve a vasárnapi ebédre, mivel volt otthon darált hús, friss padlizsán és mivel anyum még nem evett karnıyarık-ot, ezt készítettem neki.

karnıyarık török szó eredetileg "felvágott hasat" jelent. Egész Törökországban közkedvelt ételnek számít, ahogyan maga a padlizsán is. Legalább 100 féle különböző török recept létezik a padlizsán felhasználására. A hozzávalók és a készítési mód alapján nagy valószínűséggel Törökország délkeleti-keleti részéről származik ez a recept. A töltelék vöröshagymával, fokhagymával, borssal, paradicsommal, friss petrezselyemmel és darált hússal (eredetileg bárányhússal) készül. 

karnıyarık egyik ismert változata az imam bayaldı, annyi különbséggel, hogy az utóbbiban nem található hús és azt hideg előételként, meze-ként tálalják, míg a karnıyarık -ot alapvetően melegen.

Hozzávalók:
3 kisebb padlizsán
30 dkg darált bárányhús (vagy marha. Én ezúttal csirkét használtam)
1 közepes vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
40 dkg paradicsom (meghámozva, apróra felkockázva)
2 evőkanál paradicsomsűrítmény
1 db paprika (apróra felkockázva)
1 csokor petrezselyem
1-2 evőkanál olíva olaj
só, bors

+ díszítéshez: 1 paradicsom (6 egyforma félhold alakú cikkre vágva)
                           6 vékony szelet zöldpaprika 


1. Mossuk meg a padlizsánokat, vágjuk le a zöld végeit, majd vágjuk félbe őket hosszukban és sózzuk be kb. 10 percre (így kijön a padlizsán elveszti keserű ízét). Leöblítjük vízzel a padlizsánokat, egy hőálló tálba egymás mellé helyezzük és kb. 200°C-ra előmelegített sütőben alufóliával lefedve süssük kb. 20-30 percig, amíg majdnem teljesen megpuhulnak. Villával szurkáljuk meg és ellenőrizzük, mikor van kész.

2. Eközben a vöröshagymát megpucoljuk, finomra felaprítjuk és kis olíva olajon üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a darált húst, a zúzott fokhagymát, a felaprított paprikát. Ha a hús megpárolódott, hozzáadjuk a feldarabolt paradicsomot, paradicsomsűrítményt, fűszerezzük ízlés szerint. Időnként megkeverve kb. fél óra alatt készre főzzük. Ha levettük a tűzről, a finomra felvágott petrezselymet hozzákavarjuk a darált húsos töltelékhez. 

3. Ha a padlizsánok készen vannak, kivesszük a sütőből (a sütőt még nem kapcsoljuk ki), egy kanállal óvatosan kikaparjuk a belsejüket (vigyázzunk, nehogy átszakítsuk a padlizsán héját) és egy kicsit hűlni hagyjuk. Végül beletöltjük a kész darált húst, vékony cikkekre vágott paprikával, paradicsommal díszítjük és visszatesszük a sütőbe kb. 10-15 percre, hogy kicsit összesüljön.

Melegen tálaljuk. Bulgurral vagy fokhagymás joghurtos öntettel is tálalhatjuk, de önmagában is megállja a helyét. Nekem ez az egyik kedvenc török padlizsános ételem.

Afiyet olsun!
Read More

A Baklavaria Café újabb fórumokon is megjelent

Örömmel jelentem, hogy a legújabb receptjeimet mától a Gasztroblogok gyűjtőportálon és a Miner Gasztro oldalon is nyomon követhetitek sok más fantasztikus gasztroblogger receptje mellett.



Read More

2012. szeptember 3., hétfő

Street Food Show 2012

Szerintem nincs olyan, aki még ne hallott volna a 2012. szeptember 7-9. között megrendezésre kerülő első hazai Street Food Show-ról a Dining Guide étteremkalauz szervezésében.

Én ott leszek mindenképp, és Ti?

Még egyszer egy utolsó gyors összefoglaló a legfontosabb tudnivalókról:

Időpont: 2012. szeptember 7-9.
Helyszín: Hold utcai Vásárcsarnok I. emelet (1054 Budapest, Hol utca 13.)
Belépés: ingyenes

Program-menü-szakácsok:

2012. szeptember 7. péntek 12.00-24.00

A ) Vénusz-Dining Guide Blogkóstoló (fogás: 500 Ft, menü: 1200 Ft)

2012. szeptember 8. 12.00-21.00 

- 12.00-15.00 Kicsivú - Petrezselymes, hideg cukkinileves
                    Food&Wine - Fűszeres mungóhab, marhapofatokánnyal
                    Selectfood - Pastel de Nata

- 15.00-18.00 Funky Pho - Pho
                     Kísérleti Konyha - Lecsószusi
                     Mandula Sarok - Rákóczi túrós pohárban

- 18.00-21.00 Axi's Kitchen - Citromos sült malactarjás szendvics szilva chutney-val
                     Lorien - Juhtúrós töltött paprika
                     Limara - Gyümölcslepény

 2012. szeptember 9. 11.00-17.00

- 11.00-14.00 Házisáfrány - Kacsamájkosárkák tokaji aszúban érlelt aszalt meggyel
                     Rita konyhája - Vörös lencsés, padlizsános lasagne
                     Csak a puffin - Túró Rudi krém

- 14.00-17.00 Dizájnmenza - Magyaros hal-curry
                     Piszke - Jambalaya
                     Á La Carte Kulinária - Guiness-es pohárkrém

B) Séfek játszótere: a piac - 2012. szeptember 7. (fogás: 800 Ft. menü: 1900 Ft)

- 12.00-15.00 Sztárséfek
                                    Segal Viktor - Füstöltpisztráng-saláta liofilizált málnával, tokaji borecetes  
                                                        gyümölcs majonézzel
                                    Gianni Annoni - Halas lasagne
                                                         - Gombás lasagne fekete szarvasgombás parmigiano krémmel
                                     Baracskay Angéla - Romzaringos-fehér csokoládés panna cotta sárgabarack-
                                                                 kal és mandulamorzsával

- 17.00-20.00 Új éttermek
                                     Buddha-Bár Étterem - Buddha-Bar csirkesaláta
                                     Spíler - Citromfüves tonhalburger avokadóval
                                     Trafiq - Trafiq ice burger, Trafiq fagylalt burger, Trafiq gelato burger

- 15.30-16.30 Kínál még
                                    nU - WrApstReeTBURGer Deluxe (Rántott borjúláb, velős aiolival, ropogós
                                            házi cipóban, sarvalt káposztával)
                                    Gastropolis - Gersli rizottó, körömpörkölt ízzel

C) Egyéb kiállítók:

Ha ennél valamit:

  • Ring Café & Gourmet Burger Bar (amit kínálnak: Ring Gourmet Burger, Chedar & Bacon Burger, Full Extra Burger, House Cut Fries, Cole Slaw Salad)
  • Gyradiko (amit kínálnak: gyros tál, szuvlaki tál, bifteki tál, grill mix tál, baklava)
  • A „Sonkás” (amit kínálnak: Szárított és főtt sonkák, Grillezett porchetta-olasz sült malac, Grillezett Pleskavica, Grillezett Pármai sonkás kolbász)
  • Húspatika ( amit kínálnak : Mangalicatarjás grillszendvics zöld pestóval és friss paradicsommal, Mangalica-vegyes tál, Gourmet hot-dog, bazsalikomos-citromos mangalica-grillkolbász édes hagymakrémmel molnárkában)
  • Wang mester ( amit kínálnak : Kou Shui Fei Pian-ökörszív, nyelv, pacal, zeller csípőse, Édes-savanyú oldalas, Ízletes fafülegomba, YuXiang rák, Illatos kacsacomb házi tésztával, Dim sum, Hakao, Tavaszi tekercs)
  • Budaörsi Halpiac, The Fishmonger ( amit kínálnak : friss halak és tengeri herkentyűk, köztük norvég lazac, friss garnéla rákok, pisztráng, aranydurbincs, tonhal, kardhal, osztriga, kagylók jégágyról, főtt tengeri csigák, egyéb ehető kagylók, füstölt halak, pácolt heringek és a főtt rákok helyben fogyaszthatók)
  • nU ( amit kínálnak : fish & chips, halas döner)
  • Spíler ( amit kínálnak : Házi kolbászok: tokaji aszús sült kolbász, citromos csirkekolbász, Igazi hamburger, cheddar sajttal)
  • Jacques Liszt – Misi a pék ( amit kínálnak : kovászos kenyerek több ízben: fehér, barna, rozsos, paradicsomos, hagymá, briós, baguette, croissant, csokis párna, mazsolás csiga, quiche, édes tartok csokis, citromos)
  • Olivaliget ( amit kínálnak : olajok Misi a pék áruihoz)
  • Spazio Caffe ManueL ( amit kínálnak : Fül, orr, farok a tengerből és a szárazföldről)
  • Fragola - a legjobb fagyizó ma Magyarországon (szerintem)
  • Vénusz lángosos

Ha szomjas vagy:

  • Spazio Caffe ManueL ( amit kínálnak : Aperol spritz, Prosecco a következő pincészetektől: ManueL, Furlan, Merotto, Nani Rizzi, Drusian, Andreola, Foss Marai, Bepin De Eto + 1 meglepetés, Lemoncillo, ManueL kávéból: ristretto, espresso, macchiato, cappuccino)
  • Drop Shop ( amit kínálnak : Hazai és külföldi bor- és pezsgőkülönlegességek pohárral és elvitelre!)
  • Főzdefeszt bemutatja: Bors Kézműves Sörfőzde és a Hara’Punk gerillasörfőzde ( amit kínálnak : Bors Little John, Bors Tuck Barát, Bors Sherwood Ale, Hara’Punk Papap O'Hara)
  • Törley ( amit kínálnak : Chapel Hill Pinot Noir Rosé Brut, Chapel Hill Chardonnay-Pinot Noir Brut, Hungaria Irsai Olivér Doux, Hungaria Grande Cuvée Brut, Francois President Rosé Brut 2009, Louis Francois & Co. Brut Nature Nyerspezsgő 2009, Törley Chardonnay Brut 2009, Champagne Alfred Gratien Brut, Champagne Alfred Gratien Rosé Brut)
  • Gyradiko ( amit kínálnak : loutraki-görög ásványvíz, Metaxa, Ouzo, Mavrodaphne, Retsina, Mythos)

További részletet itt találhatsz a rendezvénnyel kapcsolatban.

Read More
Üzemeltető: Blogger.

© 2011 Baklavaria Café, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena