Mielőtt hoznám a legújabb török receptemet, szeretnék mindenkit kicsit jobban beavatni a török börek világába.
Börek
A börek eredete sok más tradicionális török étel mellett az Ottomán Birodalom idejére nyúlik vissza. Amerre csak az ottománok vándoroltak és letelepedtek, ételeiket az azóta eltelt évszázadok során továbbra is készítik a helyiek, sőt új ételekhez is adtak inspirációt. A tészta-alapú ételek a török konyhában máig nagyon meghatározóak, rendkívül változatosak és sokféle készítési technikájuk létezik.
Könnyen nyomon követhetjük a törökök útját a történelemben, ha megnézzük, hol esznek ma is böreket, vagy ahhoz hasonló ételeket. A börek szó a "börbör" szóból ered, ami takarót, beburkolást, beborítást jelent és ma is igen elterjedt egészen a Kaukázusoktól a Balkánig. Habár a nyugati konyháknak rengeteg fantasztikus süteménye és péksüteménye van, ritkán találunk a börekhez hasonló terméket.
Ottomán források szerint különösen a 15-16. században kezdődött el a börek diverzifikációja, ebből az időszakból sok új recept származik.
Az ottomán források szerint egykoron édes verziója is nagyon népszerű volt, ma már azonban inkább a sós börek az elterjedt.
Na jó, beismerem a neve nincs összhangban a kinézetével, ez most nem úgy néz ki, mint az igazi sigara börek, de a Simit nevű reggelizőhelyen Istanbulban így árulják és az íze kárpótol a látványért. :)
Hozzávalók:
1 csomag yufka tészta (ennek hiányában réteslap)
1 tojás
2 evőkanál joghurt
1/2 csésze olíva olaj
2-3 evőkanál szezámmag (én most lenmagot használtam)
A töltelékhez:
40 dkg darált marhahús
1 kis fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 kávéskanál fahéj
3 teáskanál oregánó
fél csokor petrezselyem (apróra vágva)
só, bors ízlés szerint
olíva olaj
1. A töltelékhez felvágjuk apróra a hagymákat, a petrezselymet. A vöröshagymát üvegesre pároljuk olíva olajon, majd hozzáadjuk a fokhagymást, a darált húst és megfűszerezzük a fahéjjal, oregánóval, sóval, borssal. Ha készen van a töltelékünk, félretesszük és hagyjuk kicsit hűlni.
2. Egy kis edényben keverjük össze a joghurtot, tojást, olíva olajat. Ezt a keveréket fogjuk használni majd a réteslapok megkenéséhez, benedvesítéséhez.
3. A börek megtöltéséhez vegyünk magunk elé egy lapot úgy, hogy a hosszabbik oldala legyen felénk fordítva. A tészta bal oldalát finoman megkenjük a tojásos keverékkel, majd a tészta jobb részét ráhajtjuk. Az így félbehajtott réteslap tetejét is megkenjük a tojással, majd 2-3 evőkanál tölteléket helyezzünk kb. 2 cm-re a tészta szélétől úgy, hogy a töltelék két oldalán is maradjon 1-2 cm. Hajtsd rá a töltelékre a tészta rövidebbik oldalát, majd oldalról is, és kezd el óvatosan felcsavarni.
4. A felcsavart böreket sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük egymás mellé. Sütés előtt még megkenjük mindegyik egy kis tojással, megszórjuk szezámmaggal, majd 180°C-ra előmelegített sütőben kb. 20-25 perc alatt aranybarnára sütjük őket.
A legjobb langyosan, de másnap reggelire is megteszi....ha marad :)
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése