Török, magyar, svéd édességek és más finomságok, amiknek senki nem tud ellenállni...

2012. december 25., kedd

Fehér csokoládé krémmel és meggylekvárral töltött étcsokis bonbon - bonbon projekt 2.0


Idén a karácsonyi ajándékozás céljából bonbon gyártásra fogtam magamat. Az egész családnak, akikkel már nagy ajándékokat nem veszünk egymásnak, mindig csak valami aprósággal lepjük meg egymást, így idén én bonbonokat készítettem nekik.

Az egyik karácsonyi ajándékom egy új bonbon forma lett, amit én választhattam és vehettem meg magamnak. :) De jó, hiszen így már ebben készíthettem el a karácsonyi ajándékaimat. A múltkori bonbon készítés tanulságaiból kiindulva, most mindenképp olyan formát akartam választani, aminek gyönyörűen csillog a belseje is, mert állítólag, ezen múlik a szép fényes bonbonok titka. Igaz valamivel drágább, mint a matt forma, de mindenképp megéri az árát, ezen szerintem Ti se spóroljatok, hiszen a végeredmény mindenért kárpótol majd.

A végeredmény számokban: Négyféle különböző bonbont sikerült legyártanom, összesen 45 darabot, 30 dkg étcsokoládéból, 20 dkg fehér csokoládéból, 4 evőkanál tejszínből, 1-1 citrom és narancs reszelt héjából és kb. 1/2 kisüveg házi meggylekvárból.

És akkor nézzük pontosan mi és hogyan is készült:

1. Fehér csokoládé krémmel és meggylekvárral töltött étcsokis bonbon (ezt már egyszer készítettem) 
2. Fehér - étcsokis csíkos bonbon
3. Meggylekvárral töltött fehér csokis bonbon
4. Narancsos étcsokival töltött fehér csokis bonbon

1. Fehér csokoládé krémmel és meggylekvárral töltött étcsokis bonbon

Hozzávalók:
15 dkg 74%-os étcsokoládé (legalább 60%-os)

A töltelékhez:
10 dkg fehér csokoládé
4 evőkanál tejszín
4 kávéskanál natúr joghurt
1 citrom reszelt héja


1. Első lépésként elkészítjük a tölteléket. Ehhez a tejszínt a fehér csokival folyamatos kevergetés mellett összeolvasztjuk egy kis lábasban. Ha a krém homogén, félretesszük hűlni. Ha a krém kihűlt (kb 5-10 perc), hozzákeverjük a joghurtot és a reszelt citromhéjat. Félretesszük megint, amíg elkészítjük a csokiburkot.

2. A csoki 2/3-át (10 dkg) egy másik lábasban folyamatosa kevergetés mellett gőz felett lassan felolvasztjuk. Ha teljesen felolvadt, levesszük a gőzről és a maradék csokit beleforgatjuk és addig kevergetjük, amíg fel nem olvad az is benne teljesen.

3. Egy ecset segítségével a bonbon forma mélyedéseit egyenletesen kikenjünk csokival. Tegyük hűtőbe kb. 10 percre, hogy megdermedjen. Ha biztosra akarunk menni (ahogy én is mindig teszem), még egy rétegben kenjünk ki csokival. 

Így másodjára-harmadjára készítve bonbonokat, most jöttem rá a készítés legfontosabb lépésére. A lényeg, hogy akkor lesznek tökéletesek a bonbonok, akkor fognak tökéletesen kijönni a formából, anélkül, hogy összetörnének, vagy benyomnánk a tetejüket, ha jó vastagon kibéleljük a formát, még mielőtt megtöltenénk. Nekem azóta sikerültek, amióta annyira vastagon kikentem a formákat a csokival, hogy nem is látszódtak az egyes üregek aljainak a mintázata. 

4. Ha megdermedt a csokiburkunk, egy minikanállal (vagy habzsákkal - bár szerintem ekkora mennyiségért kár bekoszolni a habzsákot) elosztjuk a mélyedésekbe a fehér csokis krémet, teszünk rá kb. ugyanannyi meggylekvárt, úgy hogy pár milliméternyi helyet hagyjunk még a bonbon talpának, amivel lezárjuk teljesen őket. Egy spatula segítségével kaparjuk le a felesleges csokit, így lesz szép egyenletes, lapos a talpuk.

5. Ha készen vagyunk, tegyük megint hűtőbe minimum egy órára, majd óvatosan fordítsuk ki a szilikon formából őket és már fogyaszthatjuk is. 

Nagyon finom roppanós lett ismét a csokiburok, a krém kellemesen lágy citromos, a kicsit savanykás meggylekvárral együtt pedig nagyon különleges páros lett.



Read More

2012. december 24., hétfő

Svéd sáfrányos csiga vanília krémmel - saffransbullar med vanilj


A Facebook nyertesem ajándékcsomagjába a sáfrányos keksz, a saffransskorpor mellé (amelyet az előző bejegyzésemben mindenestül, receptestül bemutattam) a másik népszerű svéd karácsonyi süteményt, a saffransbullar-t készítettem. Szerintem nagyon fini lett, remélem Kingának is ízlett. :)

A receptet a svéd supermarket-lánc, az ICA (ejtsd IKA,nem Ica :) honlapján találtam, ahonnan már eddig is nagyon jó, bevált recepteket töltöttem le. Most se csalódtam.

Hozzávalók (45 darabhoz):
50 g friss élesztő
150 g vaj vagy margarin
1/2 g sáfrány
1,5 dl cukor
5 dl tej
250 g krémsajt (a svédek eredetileg a kesella nevű tejtermékkel készítik, ami Magyarországon nem kapható, de talán a Philadelphia krémsajt állagához áll a legközelebb), de tejföllel is tökéletes lesz
1/2 teáskanál só
1 tojás
17 dl liszt

Töltelékhez:
200 g vaj
1,5 dl cukor
4 teáskanál vaníliás cukor
(+ én most tettem bele még 1 evőkanál fahéjat is)

+ tojás a csigák megkenéséhez, gyöngycukor a díszítéshez (nálam ez most lemaradt, mert  elfogyott, így a legközelebbi stockholmi hétvégén mindenképpen fel kell tölteni a készletemet)


1. Az élesztőt kb. 0,5 dl meleg tejben egy kis cukorral futtassuk fel 35°C-on (sütőben), majd keverjük össze a megolvasztott vajjal és a sáfránnyal.

2. Az élesztős vajas masszát keverjük össze a cukorral, a krémsajttal, a sóval és a tojással, majd szórjuk hozzá fokozatosan a lisztet, és kb. 10 perc alatt gyúrjuk lágy tésztává. Lefedve 30-45 percig kelesztjük meleg helyen (Nyugodtan betehetjük 50°C-os sütőbe, kicsit nyitva hagyva a sütő ajtaját.)

3. Amíg a tészta kel, készítsük el a tölteléket. Egy kis tálkában keverjük össze a puha vajat a cukorral, vaníliás cukorral.

4. Ha a tészta megkelt, osszuk ketté és egyesével nyújtsuk ki lisztezett felületen kb. 25*60 cm nagyságú téglalap alakúra. Kenjünk meg a töltelék felével, hajtsuk ketté a hosszabbik oldala mentén. A rövidebb oldala mentén vágjuk fel a tésztát kb. 2-3 cm vastagságú csíkokra, majd mindegyiket a két végüknél fogva, ellentétes irányba csavarjuk őket, majd formáljunk csigákat a tésztacsíkokból. A kész csigákat helyezzük sütőpapírral bélelt tepsire, majd lefedve kelesszük kb. 30 percig (én ezt a lépést kihagytam és így is tökéletesek lettek).

5. Melegítsük elő a sütőt 200°C-ra.

6. A csigákat kenjünk meg a felvert tojással és ha van, szórjuk meg gyöngycukorral és kb. 8-10 perc alatt süssük aranybarnára.





Read More

2012. december 22., szombat

Svéd karácsonyi sáfrányos keksz - Saffransskorpor

 
A svéd sáfrányos keksz klasszikusan karácsonyi sütemény. Nem túlzottan édes, de tele van mandulával. A sáfrányt a középkor óta használják Svédországban. Tudtátok, hogy 100.000 kis virág szükséges 1 kg szárított fűszer készítéséhez, amelynek mindegyikét kézzel szedik...döbbenetes szám, nemigaz? Így nem csoda, hogy főleg a középkorban hatalmas profitra tett szert az a kereskedő, aki sáfránnyal kereskedett, a sáfrány szó szerint aranyat ért. 

A legtöbb nemzetnek megvan a maga verziója a biscottira, ami az angoloknál a rusk, a franciáknál a biscotti és a croquets de carcassonne, a németeknél a swieback, a görögöknél a biskota és paxemadia, a zsidóknál a mandelbrot, az oroszoknál sukhariki, az a svédeknél a skorpor. 

A svédek klasszikus karácsonyi süteményeire jellemző, hogy szinte mindegyikhez vagy sáfrányt vagy pepperkakor (svéd gyömbéres keksz, a mi mézeskalácsaink svéd megfelelője) fűszerkeveréket használnak. A frányos desszertek közül példáként említhetjük a lussebullart (telező, mint nálunk a beigli), a kanelbullar (híres svéd fahéjas csiga) karácsonyi megfelelőjét, a saffransbullart, a saffranslängdet, azaz sáfrányos rudat, a saffransmuffint, a sáfrányos muffint, vagy éppen a saffranskaka-t, azaz afrányos tortát.

A kekszikék kedves Facebook nyertesemnek készültek egy másik karácsonyi finomság, a saffransbullar mellett (ennek a receptjét a következő bejegyzésemben teszem közzé). Pontosan 2 hónappal karácsony előtt hirdettem meg a játékot. A feltétel az volt, hogy ha elérjük a 200 like-ot, kisorsolok egy svéd karácsonyi keksz- és süteménycsomagot. Az időzítés nem is lehetett volna jobb, a héten ugyanis egyik percről a másikra elértük a varázslatos számot, így ígéretemhez híven sorsoltam, sütöttem, csomagoltam és szállítottam. :)

 
Hozzávalók:
100 g vaj
1 g sárfány
2 tojás
2 narancs reszelt héja
1,5 dl cukor
5 dl liszt
1,5 teáskanál sütőpor
2 dl mandula vagy pisztácia

1. A sütőt előmelegítjük 180°C-ra.

2. A vajat felolvasztjuk, elkeverjük a sáfránnyal, majd hozzákeverjük a tojást és a narancshéjat.

3. A száraz hozzávalókat egy külön tálban elkeverjük, majd hozzáöntjük a vajas masszához és addig gyúrjuk, amíg egy jól formázható, nem ragadós tésztát kapunk. 

4. A tésztából 2 hosszabb vagy 3 rövidebb rudat formázunk és sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük. 

5. Kb. 20 percig sütjük, majd kivéve, még melegen kb. 1 cm-es vastagságú csíkokra vágjuk. Hagyjuk kihűlni

Tökéletes gasztroajándék is lehet karácsonyra, hiszen a többi biscottihoz hasonlóan ez is tökéletesen eláll napokig. Annak, aki kedvet kapott, még nem késő nekikezdeni elkészíteni.

Read More

2012. december 21., péntek

Olasz karácsonyi sütemények a Chefparadénál - 3. Panettone


A Chefparade kurzusán az olasz karácsonyi sütemények sorában harmadikként a panettonét készítettük el. 

A panettonét, az édes cipók egy fajtáját, amely  Milánóból származik, így a város egy szimbólumának is számít (a milánóiak csak "paneton"-nak hívják), rendszerint karácsonykor és új évkor készítik Olaszországban, Délkelet Franciaországban, Brazíliában  Peruban, Máltán, Németországban és Svájcban. Dél-Amerikában, különösképpen Brazíliában, Argentínában, Uruguayban, Venezuelában, Kolumbiában, Peruban és Chilében a karácsonyi vacsorák kötelező elemének számít.

A panettonénak jellegzetes henger alakja van, 12-15 cm magas, a teteje kupola formát ölt a sütés során, súlya pedig elérheti akár az 1 kg-ot is. Tradicionálisan kandírozott narancshéjat, citromhéjat, reszelt citromhéjat és mazsolát tartalmaz, de ezen felül rengeteg variációja létezik még, úgy mint sima vagy csokis panettone. Vékony szeletekre vágva tálalják és édes meleg ital vagy édes bor mellé (pl. Asti vagy Moscato d'Asti) fogyasztják. 

Hozzávalók:
25 dkg liszt
1 dl tej
8 dkg vaj
6 dkg cukor
1/4 kocka friss élesztő
3 tojás sárgája
1 citrom reszelt héja
csipet só
5 dkg mazsola
6 dkg kandírozott gyümölcs
3 dkg aszalt füge

Tetejére:
1 evőkanál vaj
fél tojás felverve
1 evőkanál tej
1 dkg mandulaforgács (opcionális)

1. Az élesztőt felmelegített kb. 1/2 dl tejbe morzsoljuk, egy csipet cukorral megszórjuk és kb. 10 percre félretesszük felfuttatni. 

2. Amíg az élesztő felfut, egy nagy tálba kimérem a lisztet. A közepébe egy kis mélyedést készítünk, beleszórom a sót, beleöntöm a közepébea maradék 1/2 dl tejjel elkevert tojássárgáját, a reszelt citromhéjat és az olvasztott vajat. Ehhez hozzáöntjük a felfuttatott élesztőt és kézzel laza tésztát gyúrunk. Ha összeállt, letakarjuk és meleg helyen duplájára kelesztjük. (Mi a kurzuson 50°C-ra előmelegített sütőbe tettük be.)

3. Amikor megkelt, belegyúrjuk a tésztába az apróra vágott kandírozott gyümölcsöket. Kivajazzuk a cserépedényt és beletesszük a tésztát. A fenti mennyiségű tésztához egy kb. 1,4 l űrtartalmú (16 cm átmérőjű, 15 cm magas) cserépedényt használunk. Ismét kelesztjük a tészát kb. 15 percig, majd közben a sütőt előmelegítjük 170°C-ra.

4. Mielőtt betesszük a sütőbe, egy éles késsel a tészta tetejére egy keresztet vágunk és a mélyedésbe egy kevés vajat teszünk, egy kevés tejjel elkevert tojással megkenjünk a tetejét és ha szeretnénk, megszórjuk mandulaforgáccsal. Az előmelegített sütőben tűpróbáig, kb. 40-45 perc alatt készre sütjük.
Read More

2012. december 19., szerda

Olasz karácsonyi sütemények a Chefparadénál - 2. Cantuccini biscotti


Ahogyan arról az előző postomban már beszámoltam, vasárnap a Chefparade Csoki & süti műhelyében klasszikus olasz karácsonyi édességeket készítettünk. Az egyiket, a panforte receptjét tegnap már elhoztam Nektek, íme a második. :)

A biscotti, vagy ahogy még ismertebb biscotti di Prato, de még többen ismerik cantuccini néven, az olasz Prato városából származó, mára világszerte ismert és közkedvelt, klasszikusan kétszer megsütött kekszféleség. A keksz hosszúkás alakú, mandulával készítik és a fő jellegzetessége a dupla sütés által elnyert ropogós karaktere. 

Az első dokumentált recept több évszázados kéziratról maradt ránk, amelyet a híres XVIII. századi tudós Amadi Baldanzi talált meg. Ebben a dokumentumban a kekszet még  genoa-ként emlegetik. Bár a biscotti di Prato elnevezés a keksz származási helyét szolgálja mutatni, azonban Olaszországban mégis széles körben elterjedt a cantuccini név,  amelynek használata valójában Toszkánára jellemzőbb.

A névhasználat körüli zavar oka feltehetően a Biscottificio Antonio Mattei, Prato vezető kekszgyártójának cégjelén található "Cantuccini gyártók" felirat lehet. A felirat azóta is változatlan maradt, azonban mára az emberek megszokták, hogy a cantuccini a Szardínia és Szicília jellegzetes süteményét jelenti.

Mivel tényleg nagyon száraz süteményről beszélünk, tradicionálisan itallal együtt szolgálják fel. Olaszországban tipikusan vacsora utáni desszertnek számít, amelyet egy pohár toszkán vin santo bor mellett fogyasztanak.

A lent megadott hozzávalókból 8 db, a képen látható csomagot készíthetünk.

Cantuccini biscotti

Hozzávalók:
60 dkg liszt
40 dkg cukor
10 g sütőpor (1 kis csomag)
5 tojás
10 dkg vaj
reszelt citromhéj
0,5 dl diólikőr (vagy amaretto)
1 csomag vaníliás cukor
30 dkg vegyes mogyorókeverék (ízlés szerint: mandula, egészmogyoró, szerintem dió is mehet bele)



1. A sütőt melegítsük elő 180°C-ra. A vajat vegyük ki a hűtőből, hogy puhuljon, így könnyen formázható, kenhető legyen.

2. Egy nagy tálban a lisztet, cukrot, vaníliás cukrot, sütőport jól elkeverjük, majd a felvert tojást fokozatosan hozzáöntjük a keverékhez. Apránként hozzákeverjük a puha vajat is, majd végül a diólikőrt hozzáöntjük. Addig gyúrjuk, amíg a tésztánk formázható állagú nem lesz. (Ahogy a kezünk melegétől megolvad a vaj, egyre ragacsosabbá válik, tehát igyekezzünk gyorsan dolgozni vele. Ha nagyon ragadna, egy nagyon kevés lisztet még adhatunk hozzá.)

3. A tésztát négy részre osztjuk és rétesszerű rudat formálunk belőle és sütőpapírra helyezzük.  Az előmelegített sütőbe helyezzük és kb. 20-25 percig sütjük a 180°C fokon, majd kicsit visszavesszük alacsonyabb hőfokra a sütőnket (kb. 150°C-ra) és további 5-10 percig sütjük, amíg szép világos aranybarnára nem sül.


4. Ha megsült, kivesszük a sütőből, hagyjuk picit hűlni, majd ujjnyi vastagságú szeletekre vágjuk fel. (Eredetileg ezután az olaszok a felszeletelt sütit visszateszik még kicsit szárítani a sütőbe, de mi most nem tettük. Nem is volt baj, nekem jobban is ízlett, mint az eredeti olasz cantucci, mert nem kellett attól tartsak, hogy beletörik a fogam. :)

Mivel 1-2 hétig simán eláll a sütemény, ezért napokkal fogyasztás előtt elkészíthetjük, illetve szépen zacskóba, dobozba becsomagolva ajándéknak is tökéletes - szerintem az év bármely szakában, bármilyen alkalomra, bárkinek (természetesen édesszájúak előnyben).
Read More

2012. december 18., kedd

Olasz karácsonyi sütemények a Chefparadénál - 1. Panforte

Panforte
Vasárnap este került sor az Anna barátnőmtől születésnapomra kapott kurzusra a Chefparade Csoki & süti műhelyében. Maga a helyszín teljesen új volt nekünk, eddig csak a Bécsi úton található főzőiskolájukban jártunk még, ott rendezték meg a Mindmegette receptversenyen nyert gasztrokurzust. Engem ez a kis tiptop csokiműhely teljesen elvarázsolt, ahogy beléptünk, megcsapott a sütőben éppen sülő panforte mesés csokis illata, az egész helyiség fel volt díszítve karácsonyi díszekkel, szólt a Last Christmas a Whamtől és ott volt Csiszér Dóri, aki mosolyogva fogadott minket a kis birodalmában. 

A kurzus címe Olasz karácsonyi édességek volt,ennek megfelelően, gondolom nem árulok el nagy titkot, hogy háromféle klasszikus olasz karácsonyi süteményt készítettünk el. A 3 órás kurzus végén pedig tekintettel a közelgő ünnepekre, be is lehetett csomagolni az elkészített süteményeket.

Az első sütemény, aminek a receptjét hozom, a panforte lesz, mert nekem ez volt a három közül az abszolút újdonság az olasz desszertek világában.

Panforte senese / Siennai fűszeres édesség

Hozzávalók:
75 g mogyoró (druvára darált, vagy nagyjából durvára őrölt)
75 g őrölt mandula
175 g kandírozott gyümölcs (ízlés szerint összeválogatható: pl. narancshéj, ananász, barack, citromhéj)
50 g liszt
25 g holland kakaópor
1/2 evőkanál őrölt fahéj
1/2 evőkanál őrölt gyömbér
100 g cukor
5 evőkanál méz

+ 1 evőkanál fahéjas por a díszítéshez (mi ezt kihagytuk)


1. A kandírozott gyümölcsöket kisebb darabokra vágjuk, egy tálba tesszük, majd hozzáadjuk a lisztet, kakaóport, mogyorót és mandulát, a fahéjat és a gyömbért. Az egészet alaposan összekeverjük.

2. A cukrot és a mézet egy kis lábasba kimérjük, majd lassú tűzön kavargatva felmelegítjük, addig, amíg fel nem olvad a cukor és folyós lesz. 

3. Ha kész, félrehúzzuk a tűzről és azonnal a száraz keverékünkhöz öntjük. Először kanállal kezdjük el összekeverni a hozzávalókat, majd kézzel gyúrjuk össze. (Attól nem kell félni, ha ragacsos lesz, ne tegyünk hozzá több lisztet, mint az eredetileg előírt )  Egy nagy homogén labdát formázunk belőle.

4. Az így kapott ragacsos labdát egy kivajazott kör formájú, kb. 20 cm átmérőjű formába nyomkodjuk a kezünkkel. (Ha van zsírpapírunk, azt is nyugodtan tehetünk alá, de egyébként simán kijön a formából a süti anélkül is.)

5. 160°C-ra előmelegített sütőben kb. 45 perc alatt készre sütjük. Ha kész, rácson hagyjuk hűlni, majd szeletekre vágva tálaljuk. (Mi a kurzuson nagy 20cm-es formák helyett kb. 10 cm-es formákat használtunk, hogy könnyebb legyen hazavinni és elosztania egymás között a pároknak.)

És ahol a sok finomság készült:





Read More

2012. december 15., szombat

Csupa csoki torta


Drága Ottó kollégám kívánságára készült mára ez a puha csupa csoki torta. Szerda munkaidő végén felvetettem, hogy megsütöm Luca nap alkalmából a svédek híres Szent Luca napi, adventi sáfrányos süteményét, a lussebullet. Ottó az ötletemre először nem válaszolt, láttam, hogy gondolkozik, majd azt mondta...."Hmm..nem csinálod meg inkább a csupa csoki tortámat?" (FYI: anyukája receptje alapján) Persze, miért is ne!!! Egy ilyen kérésnek, ki tudna nemet mondani. :) 

Így lett sáfrányos sütiből végül a fenti csoda. Ebéd után körbejártam, kínálgattam az irodában a kollégákat, kb. 5 perc alatt el is fogyott mind és szinte mindenki kérte, hogy küldjük át a receptet. Teljes siker!! Köszönjük Ottó! :) Zárójelbe írtam az én verziómat (így vékonyabb lesz a süti), de próbáljátok ki az eredeti adagokkal is.

Hozzávalók:
2 tojás
6 pohár natúr joghurt (3 dl) 
6 pohár porcukor (3 dl)
6 pohár liszt (3 dl)
1 pohár étolaj (1 dl)
2 kávéskanál szódabikarbóna
2 púpos evőkanál holland kakaópor

A csokimázhoz:
15 dkg étcsokoládé
5 evőkanál tej
5 lapos evőkanál cukor
5 dkg vaj 


Előmelegítjük a sütőt 200°C-ra.

Egy nagy tálban a tojást elkeverjük a porcukorral, az étolajjal, hozzáadjuk a kakaóport, a szódabikarbónát, majd felváltva a lisztet és a joghurtot.

Egy közepes méretű (kb. 20*30 cm-es) sütőpapírral bélelt tepsibe (persze lehet kerek tortaformában is sütni) öntjük, majd a sütőben tűpróbáig sütjük.

Amíg a torta sül, elkészítjük a csokimázat. Egy kis lábasban a csokit a tejjel és a cukorral elkeverjük, kis láng felett felolvasztjuk, majd miután a csoki felolvadt, levesszük a tűzről és a vajat folyamatos kevergetés mellett felolvasztjuk a hűlő, de még meleg csokiban.

A tortát, ha megsült (arra vigyázzunk, hogy ne szárítsuk ki nagyon) benne hagyjuk a tepsiben, megszurkáljuk villával és amíg még meleg, ráöntjük a szintén meleg csokimázt, majd villával jól megszurkáljuk. Így a kis lyukakon keresztül a csoki beszivárog a tésztába, az jól megszívja magát és még másnap is nagyon puha lesz a tészta tőle. (Ottó a receptjében eredetileg úgy írta "a tésztát nem kímélve jó alaposan megszurkáljuk a tésztát, hogy jól átjárja a csokimáz" :)) Legközelebb én biztos bátrabb leszek, megdöfködöm rendesen a piskótát. :)

Ha már a csokimáz is megdermedt a tetején, akkor szeleteljük csak fel kockákra. Érdekes, mert soknak tűnhet a cukor mennyisége a tésztában, viszont csokimázzal a tetején egyáltalán nem édes a tészta.

Read More

2012. december 9., vasárnap

Sajtos muffin - vigyázat: addiktív


Lilakancsó Zsani zöldpestós muffinja annyira ízlett, hogy ma én is kedvet kaptam megsütni, illetve fel kellett avassam az új szuper telefonom kameráját:) (Szuper képeket csinál, nem?). Mivel azonban nagyon sok sajtom van itthon, arra gondoltam, kihagyom a pestót és helyette egy csomó reszelt sajtot keverek a tésztába (ettől majdnemhogy nyers hatású a közepe, de nem kell megijedni, csak a megolvadt sajttól érezzük annak - csillagos ötös), plusz rendesen megszórtam a tetejét is.

Háááát, meg kell állapítsam, ez jobb és puhább mint bármelyik pogácsa, amit életemben ettem! Ezek után csak ezt fogom készíteni. Ildi barátnőmnek is annyira ízlett, hogy holnap este újabb adag készül belőle. Ami a puhaságán felül nagy előnye, az a gyorsaság, hiszen hipp-hopp megvan, mivel nem kell keleszteni mint egy pogácsát. Reggelire kávé vagy tea mellé tökéletes reggeli.
 

Hozzávalók (6 db-hoz):
10 dkg vaj
12 dkg liszt
1 teáskanál sütőpor
1 teáskanál só 
150 g natúr joghurt
1 tojás
5- 10 dkg sajt (ízlés szerint)


1. Előmelegítjük a sütőt 200°C-ra.

2. A vajat felolvasztjuk, majd egy nagy tálban elkeverjük a tojással, hozzáadjuk a lisztet, sót, sütőport, joghurtot, majd végül a reszelt sajtot.

3. A tésztát kivajazott muffinformákba kanalazzuk. (Amit most megtanultam, hogy nem szabad sós muffint muffinpapírba tölteni, mert beleragad!! Persze így sem veszett kárba, kieszegettük a papírból :). Az előmelegített sütőben tűpóbáig (kb. 20-25 percig) sütjük.

Vigyázat, függőséget fog okozni!:)
Read More

2012. december 8., szombat

Csokis-banános cake pop


Az én Mikulásom idén nem hozott virgácsot, viszont annál több cake pop-ot hagyott a csizmámban felcímkézve a barátnőimnek, kollégáimnak. :)

Doctor Pepper schoko banane receptje volt az alap (aki KicsiVútól merített ihletett), amit én egyszerűen csak pálcikára szúrtam, megszórtam gyöngyökkel és máris készen lettek a mutatós csili-vili és hiperszuperfinom ajándékok. (Be kell valljam, este nem tudtunk ellenállni neki a barátnőmmel és egyet-egyet leteszteltünk a biztonság kedvéért, hogy biztos fini-e. Ildi barátnőm szerint még finomabbak lettek mint a múltkori répatortás cake popjaim. Egyáltalán nem édes, hipp-hopp megvan, mert még a sütőt se kell bekapcsolni, a csoki is nagyon gyorsan megszáradt, így készen voltam mosogatással, csomagolással együtt kb. 1 óra alatt. Jól hangzik nem? Ugye, hogy igen? Na, akkor tessék gyorsan kipróbálni és megírni, hogy sikerült.

Hozzávalók (kb. 20-25 db):
4 db kisebb banán
3 evőkanál porcukor
28 dkg darált keksz
1 citrom reszelt héja
1-2 teáskanál citromlé

Bevonáshoz:
15 dkg étcsokoládé
dekor gyöngy a díszítéshez

1.Egy nagy tálban a banánokat villával összetörjük. Hozzáadjuk a porcukrot, a citromlevet, belereszeljük a citrom héját, majd végül a darált kekszet. Addig gyúrjuk a masszát, amíg egy jó, nem túl kemény, nem túl lágy tésztát kapunk. Érdemes fokozatosan hozzáadni a darált kekszet, mert előfordulhat, hogy valakinek kevesebb is elég lesz, mint a megadott mennyiség. (Nyilván függ a banán méretétől is. Én most 4 kisebb banánt vettem.)

2. Ha kész a massza, egyforma dió nagyságú golyókat formálunk belőle, majd tálcára téve betesszük kb. fél órára a hűtőbe.

3. Mielőtt kivennénk a hűtőből a banános golyókat, a csoki 2/3-át vízgőz felett felolvasztjuk, majd a tűzről levéve a maradék 1/3 csokit is felolvasztjuk benne.

4. Mártsuk a csokiba a nyalókapálcikát vagy hurkapálcikát, szúrjuk bele a banángolyóba, majd forgassuk meg egy kanál segítségével az olvasztott csokiban, egyből (amíg nem szárad meg a csoki) dekoráljuk ízlés szerint, majd állítsuk egy magas falú pohárba száradni. (Ha az itt leírtak szerint olvasztod fel a csokit, nem fog csepegni.)

Másnap reggel szépen egyesével becsomagoltam őket. Szerintem nagyon ötletes ajándék, eddig mindenki el volt ájulva tőle, amikor meglátta. :)
Read More

2012. december 6., csütörtök

Csokis-diós-narancsos pihe-puha püspökkenyér



A Trollanyu által meghirdetett SAD XI. fordulójára (amelynek témája "Öltöztessétek ünnepi ruhába kedvenceiteket"), illetve Mikulás alkalmából készült ez a sütemény, amellyel a kollégáimat szerettem volna meglepni a banános cake popok mellett.

Reggel a cake popokkal és a felszeletelt narancsos pihe-puha sütivel körbejártam a kollégáim szobáját ho-ho-hóóó...Mindenki csak hümmögött, miközben ették, majd kaptam sorban az e-maileket, hogy küldjem a receptet hozzá. :) Azt hiszem, ez önmagáért beszél.

Az ötletet Mautner Zsófi narancsszirupos narancsos-csokis reggeli sütije adta, azonban kicsit változtattam rajta (cukor mennyiségét feleztem, felturbóztam dióval), a szirupot kihagytam, végül feldiszítettem és kész is az ünnepi sütemény.


Hozzávalók:
12,5 dkg vaj
10 dkg cukor
2 tojás
3 narancs reszelt héja
1 teáskanál szódabikarbóna
1 csipet só
20 dkg liszt
1 dl natúr joghurt (vagy 0,75 dl író)
1/4 dl frissen facsart narancslé
2 maréknyi chocolate chip (sütésálló csokilencse)
10 dkg durvára tört dió


1. A puha vajat a cukorral kézi mixer segítségével habosra keverem. Egyesével hozzáadom a tojásokat, majd belereszelem a narancsok héját.

2. Egy másik tálban elkeverem a száraz hozzávalókat, a lisztet, szódabikarbónát, sót. Egy harmadik kis tálkában elkeverem a joghurtot és a narancslevet.

3. A sütőt ekkor már előmelegíthetjük 180°C-ra.

4. A tojásos masszához felváltva hozzákeverjük az narancsleves joghurtot és a lisztes keveréket, majd az előkészített sütőformába öntjük. Tűpróbáig (kb. 40 percig) sütjük. Ezzel a sütivel avattam fel az új szilikonos püspökkenyér formámat és jelentem tökéletesen teljesített. Ahogy megfordítottam, könnyedén kicsusszant a formából a sütemény, nem kellett sütőpapírral, forma kivajazásával bajlódnom. Azt kell mondjam, szuper találmány, díj járna annak, aki kitalálta. :)




Read More

2012. december 5., szerda

Santa is coming to town - ho-ho-hóóóó

Éjszaka jön a Mikulás!!! Ho-ho-hóóóó...az én Mikulásom már sürög-forog a konyhában és közben Michael Bublét hallgat :)


Reggel meglátjuk, mit rejtett a barátok és a kollégák csizmácskáiba....:)

Aki még szeretne gyorsan összedobni valami stílusos és finom meglepit, a Nosalty-nak írt cikkemben ITT talál ötleteteket.
Read More

2012. december 4., kedd

Schwarzwald torta marcipános ajándékcsomagnak álcázva


Szombaton ünnepelte a legjobb barátnőm a születésnapját. Erre az alkalomra mindenképp szerettem volna neki sütni, de nem egy sima tortát, hanem valami igazán "dizájnosat", amitől el fog ájulni :) Hát íme, ezt sikerült alkotnom. 

Hihetetlen könnyű lett ez a Fekete-erdő torta, az egészben 5 evőkanál cukor van, plusz a marcipán bevonat, de még a marcipán ellenére sem émelygős vagy nehéz torta, ráadásul nagyon gyorsan el is készült, ezért nyugodt szívvel ajánlom mindenkinek.

Hozzávalók (20x20 cm):
Piskótához
5 tojás
5 evőkanál cukor
3 evőkanál liszt
2 evőkanál kakaópor (holland)
7,5 g sütőpor
kicsit kevesebb mint 1 dl étolaj

Meggykrémhez:
1 üveg meggybefőtt (általában 680 g)
1 csomag vaníliás pudingpor

Tejszínhez:
4 dl habtejszín
2 csomag (20 g) habfixáló
1 csomag (10 g) vaníliás cukor

+ marcipán a torta bevonásához, díszítéséhez (én ehhez a tortához kb. 250 g fehér marcipánt használtam fel, amihez 2 db 150 g-os dr. Oetker marcipánmasszát vettem, plusz 100-100 g barna és rózsaszínt a dekorációhoz, amelyeknek a fele kb. megmaradt)


1. A piskótát a szokásos módon elkészítjük. Szétválasztjuk a tojásokat, majd a fehérjét egy nagy tálban kézi mixerrel elkezdjük felverni. Amikor már egész jól felvertük, hozzáadjuk kanalanként a cukrot, majd egyesével a tojások sárgáját, végül hozzáöntjük az olajat. Ha jó kemény lett a habunk, letesszük a kézi mixert és egy széles fakanál segítségével kanalanként hozzákavarjuk a lisztet, kakaóport és a sütőport.

2. A kész piskótatésztánkat sütőpapírral kibélelt tepsibe öntjük (én ezúttal gáztepsit használtam, így vágtam sütés után 3 egyenlő részre, de egyesével is ki lehet sütni a lapokat kisebb formában), majd 180°C-ra előmelegített sütőben tűpróbáig sütjük. Amíg még langyos lehúzzuk róla a sütőpapírt és hagyjuk kihűni.

3. Közben elkészítjük a meggyes krémet. Ehhez egy lábasban csomómentesre elkeverjük a pudingport a leszűrt meggylével (ha nincs 4 dl, egészítsük ki vízzel), majd lassú tűzön főzzük sűrűre a krémet. Ha kész, kicsit hagyjuk hűlni, majd ha már éppen langyos, kavarjuk hozzá a meggyet.

4. A tejszín elkészítéséhez tegyük a tejszínt mindenekelőtt 20 percre be a fagyasztóba. (Erre azért van szükség, ahogy már többször is írtam, mert így könnyen felverhető lesz a tejszín. Ha ezt a lépést nem hagyjuk ki, bármilyen márkájú habtejszínt használhatunk, mert tuti sikerélményünk lesz. Sokan ugyanis azt hiszik, hogy csak Hulalát lehet rendesen felverni. Jelentem, ez tévedés. Én ezúttal például Meggle-t használtam.) 20 perc leteltével öntsük egy mély tálba a tejszínt, majd kézi mixerrel kezdjük el felverni. Amikor már majdnem teljesen kemény, szórjuk hozzá a habfixálót, és még azzal is verjük egy kicsit. Ha jól dolgoztunk, nyugodtan a fejünk felé is tehetjük fejjel lefelé a tálat, az a hab onnan semmi pénzért nem fog kicsúszni :).

5. Ha mindezzel készen vagyunk, a krémünk és a piskóta is kihűlt, a piskótát 3 egyelő részre vágjuk. Az első lapot megkenjünk először is a meggyes krém felével, majd a tejszín 1/3-ával, erre ráhelyezzük a második piskótalapot (ez nekem 2 20*10 cm-es darabban került a tortába, ugyanis így sikerült kifaragni a gáztepsi méretű piskótát.), erre megint meggykrémet és tejszínt kenünk, végül lezárjuk a harmadik piskótalappal. A maradék tejszínnel körbe mindenhol egyenletesen megkenjük a tortát.

6. A marcipánt egy tiszta, porcukrozott felületen kinyújtjuk akkora méretűre, hogy teljesen befedjük vele  a tortánkat. Ez ennél a tortánál kb. 25*25-cm-t jelentett. Óvatosan ráhelyezzük a tortára, elsimítjuk a marcipánt a tortán, hogy mindenhonnan kiszorítsuk a levegőt alóla, majd ízlés szerint díszítjük.


Élőben sokkal gusztább volt, a színek sokkal élénkebb voltak. Ezt a pár képet is sebtiben készítettem, hogy valahogy mégiscsak prezentálni tudjam Nektek. :) 

Read More
Üzemeltető: Blogger.

© 2011 Baklavaria Café, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena