Ezalatt a 4 hét alatt rengeteget utaztunk Indián belül. Indulás előtt csak egy retúr jegyet vettünk Delhibe és vissza, volt nálunk egy Lonely Planet útikönyv és ennyi. Rendben, persze tudtunk egy-két helyet, ahova mindenképpen el akartunk menni, de semmi többet nemt terveztünk meg előre. Nem döntöttük el, hogy hol, hány napot fogunk tölteni. Csak élveztük a nyaralást, az országot, megismertünk és beszélgettünk sok emberrel, egyszerűen csak meg akartunk érteni az indiai kultúrát, ami teljesen más és ismeretlen volt attól, amit azelőtt láttunk.
Az út előtt mindenki aggódott miattam és folyamatosan azt kérdezték, hogy "Mit fogsz Te ott enni?". Mai fejemmel belátom, hogy akkor még nem ismertem túl jól az indiai konyhát , de mindenkinek azt válaszoltam, hogy "Szeretem az indiai ételeket, ne aggódjatok, nem fogok éhen halni." Most már tudom, hogy az indiai konyhát IGAZÁN ez az út alatt ismertem meg, ez a világ egyik legszínesebb, változatosabb és érdekesebb konyhája.
Ahogy említettem az előbb, sokat utaztunk országon belül (Delhi - Agra - Varanasi - Kathamndu,Nepál - Mumbai - Varkala beach Kerala-ban - Kochi - Delhi), mindenhol kb. 2-3 napot töltöttünk (a tengerparton természetesen többet, kb. 10 napot), attól függően, mennyire tetszett a hely. Mindenütt, ahol megálltunk, megkóstoltuk a helyi specialitásokat, így nyugodtan mondhatom, kétszer nem ettünk ugyanolyan ételt a négy hét alatt.
Az indiai ételek különböznek a világ többi részének konyhájától, mind ízvilágban, mind főzési technikában. Számos kultúrának és az eltelt évszázadoknak a tökéletes keveréke. Az indiai ételekre, ugyanúgy mint az indiai kultúrára, különböző civilizációk voltak hatással az évszázadok alatt, a ma ismert ízek és regionális konyhák változatosságához vezetve.
Az indiai ételek különböznek a világ többi részének konyhájától, mind ízvilágban, mind főzési technikában. Számos kultúrának és az eltelt évszázadoknak a tökéletes keveréke. Az indiai ételekre, ugyanúgy mint az indiai kultúrára, különböző civilizációk voltak hatással az évszázadok alatt, a ma ismert ízek és regionális konyhák változatosságához vezetve.
Az indiai konyha egyik legfontosabb alkotóeleme az indiai kenyér. Az indiai kenyereknek is rengeteg fajtája ismert, mutatva az egész ország változatosságát. Ismert kenyérfajták többek között: chapati, roti, paratha, naan, papdum stb.
A naan-t hagyományosan tandoor-ban sütik, amelyről a nevét is kapta. Már említettem korábban a tandoor-t, a Török ramadán pide receptjénél.
Először a naan kenyér receptjét hozom, amit nagyon sokszor szoktam készíteni, legtöbbször könnyű vacsora mellé köret helyett, vagy házibulik alkalmával vendégváró falatként mártogatóshoz.
Már nem tudom, hogy pontosan hol találtam a receptet az interneten, de arra emlékszem, hogy először a legjobb barátnőmmel készítettük Szilveszterkor.
Hozzávalók (5 darab):
25 dkg liszt
110-130 ml tej
2 evőkanál olaj
2 evőkanál cukor
1 evőkanál só
1 teáskanál sütőpor
+ 1 evőkanál olvasztott vaj vagy margarin a megkenéshez
+ sajt (általában én sajt nélkül készítem)
Egy nagy tálban keverjük össze a lisztet, cukrot, sót és a sütőport. Csináljunk egy mélyedést a lisztes keverékben, amibe öntsük bele a tej és olaj keverékét.
Először fakanállal kezdjük el összekavarni a hozzávalókat, majd kb. 8-10 percig kézzel gyúrjuk a tésztát, addig, amíg egy sima puha tésztát nem kapunk. Ha túl ragacsos, adjunk még hozzá egy kis lisztet. Osszuk öt részre a tésztát, formáljunk kis labdákat belőlük.
Az eredeti recept szerint ekkor félre kellene tenni pihenni a tésztát, lefedve egy konyharuhával és kb. 1 óráig kellene keleszteni, amíg duplájára nem nő a tészta. Az én tapasztalataim szerint, nincsen különbség a kész tésztában, ha egy órán át pihentetjük, vagy ha azonnal kisütjük. Szóval ne aggódj, amint begyúrtad a tésztát, azonnal kezdheted is kisütni.
Otthon tandoor hiányában melegítsünk elő egy serpenyőt. Nyújtsuk ki ovális vagy kerek formára a tésztalabdákat, majd a naan-t helyezzük a serpenyőbe és 1-2 percig sütjük, illetve amíg szép barna foltok meg nem jelennek rajta, ekkor megfordítjuk és a másik oldalát is megsütjük. Ennél a lépésnél, ha szeretnéd, szórhatsz rá egy kis reszelt sajtot, ami szépen 1-2 perc alatt rá is olvad a tetejére.
Olvasztott vajjal kenjünk meg a kenyér mindkét oldalát (ha sajtos, nyilván csak az egyiket) és melegen tálaljuk.
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése